Historia klubu

W roku 1979 na filii Politechniki Wrocławskiej w Świdnicy przy Akademickim Związku Sportowym powstaje pierwsza sekcja karate stylu Kyokushinkai. Inicjatorem jej powstania był obecny Prezes Klubu – Andrzej Uryasz. Jednym z pierwszych ćwiczących i współorganizatorów był także Zbigniew Romanowski – aktualnie V-ce Prezes d/s szkolenia.

Po półtorarocznej działalności dalszy status sekcji określiły nowe przepisy, które zakazywały prowadzenia działalności sekcjom karate przy AZS-ach. Świdniccy karatecy trafili więc pod skrzydła Ligi Obrony Kraju. Taki stan rzeczy trwał aż do 1986 roku. Kolejne, zmieniające się przepisy określały, że dalekowschodnie sporty walki można uprawiać tylko w zarejestrowanych klubach sportowych, posiadających własny statut.

Sztuka karate podbiła na całym świecie serca setek tysięcy ludzi. Wydaje się ona łaczyc, jak żadna inna dyscyplina, rozwój fizyczny z rozwojem duchowym i chociaż uznawana jest za sport, nadal pozostaje czymś więcej niż tylko rywalizacją pomiędzy zawodnikami. Karate rzadzi się swoją wlasną etyką. To kodeks, który zakazuje posługiwania się technikami karate poza salą treningową. Nakazuje szacunek wobec rodziców, starszych, uczy także cnoty pokory oraz panowania nad emocjami. A więc jest to kodeks dobrego wychowania.

Jako, że nie było wówczas jeszcze możliwości założenia w Świdnicy samodzielnego klubu karate, świdnicka sekcja Kyokushin należała organizacyjnie do Wałbrzyskiego Klubu Kyokushin Karate – w zawodach jednak reprezentowała barwy Świdnicy. Ta zależność zmieniła się w 1992 roku, kiedy to, członkowie sekcji i sympatycy tej dyscypliny sportu, wobec niewątpliwie rosnącej w tym czasie popularności, postanowili założyć własny klub – Świdnicki Klub Kyokushinkai Karate. Klub prowadzi działalność w czterech grupach wiekowych, w których skupionych jest średnio około 100 ćwiczących. W klubie ćwiczy kilku zawodników uprawiających karate wyczynowo. Wielokrotnie zajmowali wysokie lokaty na Mistrzostwach Dolnego Śląska, oraz Mistrzostwach Polski.